اخبار و اطلاعیه‌های مدرسه

اهمیت خوش خطی

خوشنویسی نه به معنی تزئین کردن حروف نوشتاری است و نه به معنی استفاده از حروف برای تزئین؛ بلکه هنر خیال‌انگیز نوشتن حروف است! در در طی سالیان گذشته هرچه تکنولوژی بیشتر بر زندگی ما احاطه پیدا کرده، ما نیز بیشتر به آثار درمانی و مهم «نوشتن» با مداد بر روی کاغذ پی برده‌ایم! همانطور که می‌بینیم دفتر یادداشت‌ها، در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، هنوز از پرفروش‌ترین محصولات فروشگا‌ه‌های لوازم‌التحریر هستند. درست است که آموزش خوشنویسی به کودکان از دروس اصلی آموزشی در دوران مدرسه نبوده و نیست، اما این موضوع چیزی از اهمیت آن کم نمی‌کند. نوشتار و خوشنویسی قدمتی به درازای تاریخ دارد؛ از زمانی که بشر نوشته و زیبایی را درک کرده.

چرا خوشنویسی برای کودکان مهم است؟

بدون شک یکی از مشکلات اساسی معلم‌ها و به خصوص معلم‌های مقطع دبستان بد خط بودن بچه هاست. بد خط بودن بچه‌ها دلایل زیادی دارد؛ ولی موضوع اصلی که شاید توجه کمتری هم به آن شود تأثیر منفی بد خط بودن بچه‌ها بر یادگیری آنهاست. وقتی خطی زیبا نباشد به لحاظ بصری جذاب و دلنشین نخواهد بود و نتیجه این است که در ضمیر و ذهن کودک نقش نمی بندد.

کودک یک کارتون را به خاطر زیبایی و جذابیت آن می‌بیند. اگرهمان کارتون محبوبش را با کیفیت بد برای او به نمایش درآورید خواهید دید که برایش جذابیت کمتری دارد، چون اصولا چیز جذابی نمی‌بیند. پس اولین نکته این است که خوشنویسی روی یادگیری بچه‌ها تاثیر می‌گذارد.

دومین نکته تاثیر خوشنویسی بر روی دقت و تمرکز بچه هاست. وقتی قرار است بچه ها زیبا بنویسند پس باید دقت کنند و «تمرکز» لازمه‌ی این کار است. به طبع مهارت در نوشتن آنها هم زیاد می‌شود.

فواید آموزش خوشنویسی به کودکان

 • خوش‌خط نوشتن را در کودکان تقویت می‌کند
 • باعث بهبود تمرکز می‌شود
 • به آنها کمک می‌کند ویژگی‌های هنرمندانه و خلاقانه‌تری داشته باشند
 • می‌تواند به یک سرگرمی و حتی بیشتر از آن برای کودکان تبدیل شود
 • علاقه‌ی آنها را به یادگیری سبک‌های (هنری) بیشتر در آینده افزایش می‌دهد
 • نوشتن به سبکی متفاوت جذاب است و نه تنها توجه دیگران به خود جلب می‌کند، بلکه احساس قدردانی را نیز در آنها به وجود می‌آورد!

مهارت‌های حرکتی کودک را از سنین پایین تقویت کنید

 1. بازی‌های مارپیچ و هزارتو که پر از راه‌های خمیده است بهترین روش برای افزایش مهارت‌های حرکتی کودکان به شمار می‌رود. استفاده از این روش به کودک کمک می‌کند تا حرکت بین خطوط را بیاموزد و در رسم شکل حروف دقت بیشتری داشته باشد که نتیجه آن در دست خط کودکان قابل مشاهده است.
 2. با کودکان خمیر بازی کنید. هر کدام یک کلمه بگویید، مثلا اسم یک حیوان و اولین حرف اسم حیوان را با خمیر درست کنید.
 3. وقتی کودکان از سنین پایین با ابزارهای نوشتاری مثل مداد، خودکار و ماژیک‌های رنگی کار کنند، نحوه درست نگه داشتن قلم در دست را فرا می گیرند. همانطور که می‌دانید یکی از موثرترین عوامل روی خط کودکان مربوط به کنترل قلم در دست است.
 4. در سال‌های گذشته یکی از بازی‌های رایج بچه‌ها نوشتن با گچ‌های رنگی بود. هنوز هم این روش برای بهبود دست خط کودکان بسیار مفید است. اگر امکان استفاده از گچ را در منزل ندارید با استفاده از رنگ‌های انگشتی قابل شستشو روی دیوار پیام‌های کوتاه و سرگرم کننده بنویسید.
 5. به شیوه‌های نشستن و فرم بدنی کودکان در هنگام نوشتن نیز دقت کنید.
 6. در پایان برای آموزش خط به کودکان صبور باشید و فراموش نکنید از روش‌هایی استفاده کنید که علاوه بر جنبه‌ی سرگرمی دارای نکات آموزشی مفید هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا