اخبار و اطلاعیه‌های مدرسه

خمیر بازی و دست ورزی

خمیر بازی برای کودکان آثار مثبت فراوانی دارد که مهم ترین آن‌ها عبارتند از:

یکی از مهم‌ترین فواید خمیر بازی برای کودکان، ورزش دست و انگشتان است. کودک دلبند شما با دست‌های کوچکش در هنگام خمیربازی ظریف‌ترین مفاصل و عضلات دستش را از مچ تا انگشتان به‌کار می‌گیرد.
این امر سبب تسلط بیشتر او بر حرکات دستش می‌شود و خصوصا مهارت او را در انجام کارهای نیازمند ظرافت بالا می‌برد.

کودک با ورز دادن، فشردن و فرو کردن انگشتان در خمیر منعطف، قدرت ماهیچه‌ها و انگشتان دستش را افزایش می‌دهد و در عین حال، مفهوم عمق را درک می‌کند.

از دیگر فواید خمیر بازی برای کودکان، کاهش اضطراب و ایجاد حس آرامش در آنان است که از کار با دست و انگشتان حاصل می‌شود.

این ویژگی خمیر بازی حتی در بزرگسالان نیز مؤثر خواهد بود و این یکی از دلایلی است که والدین را به خمیر بازی با کودکان تشویق می‌کند. کودکان نیز همانند ما اضطراب‌هایی دارند که برای روح و روانشان آسیب‌زننده است. کار با انواع اسباب‌بازی‌های دستی در کاهش استرس و ایجاد آرامش و خونسردی نقش دارد.

در میان انواع بازی‌های دستی، خمیر بازی نقش منحصربه‌فردی در کاهش تنش‌ها، آشفتگی‌های ذهنی، تخلیه‌ی انرژی مازاد، افزایش تمرکز و بروز احساسات ایفا می‌کند.

خمیربازی یک ماده‌ی کاملا شکل‌پذیر است که در بسته‌بندی‌های چندرنگ ارائه می‌شود. کودک می‌تواند با دست‌های خود هر شکلی را که دلخواه اوست با خمیر بسازد. همچنین می‌تواند از رنگ‌های گوناگون استفاده کند و حتی اشیاء اطراف خود را با نزدیک‌ترین رنگی که در خمیرها وجود دارد، شبیه‌سازی کند.

او می‌تواند به جای آن‌که تقاضای عروسک کند، یک عروسک دست‌ساز با خمیر برای خود بسازد و از رنگ‌هایی که دوست دارد، در آن استفاده کند و این از فواید خمیر بازی برای کودکان است که خودشان نیز آن را درک می‌کنند.

از دیگر مزایای خمیر بازی برای کودکان، هماهنگی میان چشم‌ها و دست‌ها است. تأکید بر این ویژگی از سوی کارشناسان سبب می‌شود والدین و مربیان این پرسش را مطرح کنند که اهمیت هماهنگی چشم و دست برای کودک در چیست؟

واقعیت این است که این هماهنگی، یک نیاز زمینه‌ای برای تقویت بسیاری از مهارت‌های مهم دیگر در آینده است.

کودکانی که در سنین مناسب به فعالیت‌هایی می‌پردازند که هماهنگی میان چشم‌ها و دست‌هایشان ایجاد می‌کند، در سال‌های آینده عملکرد بهتری در سایر فعالیت‌های مهم مانند خواندن و نوشتن، ورزش و دیگر کارها عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

با کمک خمیر بازی کودکان می‌توان آنان را به یادگیری برخی از دانش‌ها ترغیب کرد. یکی از بهترین ابزارها برای آموزش اعداد و الفبا به کودک، خمیر بازی است.

برای این کار باید خودتان نیز با کودک هم‌بازی شوید و شکل اعداد و حروف فارسی یا انگلیسی را به او نشان دهید و بخواهید شکل حجمی آن‌ها را با خمیر بسازد. این یکی از بهترین راه‌های یادگیری عمقی، فعال و ماندگار است.

در صورتی که کودک با دیگران (والدین یا دوستان) به بازی با خمیر بپردازد، مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی او رشد می‌کند و این یکی دیگر از فواید خمیر بازی برای کودکان است.

حین خمیربازی، کودکان درباره‌ی این که چه شکلی بسازند و از چه رنگی برای ساختن چه چیز استفاده کنند با والدینشان و یا با یکدیگر مشورت و تبادل نظر می‌کنند.

هم چنین ممکن است برای ساخت چیزهایی مقادیر مشخصی از خمیر را احتیاج داشته باشند یا یک رنگ بینشان طرفداران بیشتری داشته باشد.

این امر چالش‌هایی ایجاد می‌کند که اگر درست هدایت شود، کودکان یاد می‌گیرند باهم مشارکت کنند، حقوق یکدیگر را رعایت کنند و به خواسته‌های هم اهمیت دهند. همچنین حین بازی با والدین برخی احساسات و خواسته‌های خود را بروز می‌دهند و شناخت بهتری نیز از روحیات کودک برای والدین حاصل خواهد شد.

🔹 دانش افزایی ورودی پایه اول
خانم #فرزانه
خانم #آرزومند

خمیربازی: نوشتن عددها با خمیر بازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا