اخبار و اطلاعیه‌های مدرسه

کاردستی چه فوایدی برای کودکان دارد؟

کاردستی چه فوایدی برای کودکان دارد؟

کاردستی چه فوایدی برای کودکان دارد؟

کدام کاردستی به رشد چه مهارتی کمک می‌کند؟

در روزهای بازگشایی مدارس به شکل حضوری یکی از سرگرمی‌های بچه‌ها و خانواده‌هایشان ساختن کاردستی‌های مختلف به عنوان تکلیف مدرسه بود. تکلیفی که اگرچه دردسرهای زیادی هم برای والدین داشت و گاهی مجبور می‌شدند که خودشان آستین را بالا بزنند و کاردستی درست کنند. اگرچه این موضوع در آموزش و پرورش بچه‌ها چندان خوشایند نیست و بهتر است کاردستی‌ها بگونه‌ای انتخاب شوند که در سطح توانایی کودکان باشند اما در یکسال گذشته و با مجازی شدن آموزش‌های تحصیلی عملا کاردستی از تکالیف حذف شده‌است و شکل مجازی به خودش گرفته‌است. موضوعی که در بلندمدت می‌تواند باعث جا ماندن بچه‌ها از یادگیری یکسری از توانایی‌های ذهنی و دستی شود.

در روزگاری که بسیاری از والدین برای سرگرمی کودکانش به تبلت و موبایل متوسل می‌شوند. نباید از فعالیت‌های دستی و خلاقانه غافل شوند با اینکه کاردستی درست کردن و همراهی خانواده‌ها بهم ریختگی‌های زیادی ممکن است داشته باشد اما این همراهی شیرین می‌تواند لحظات خوشی را برای خانواده بسازد در این گزارش به چند نکته درباره فواید کاردستی می‌پردازیم.

کاردستی مهارت‌های حرکتی و هماهنگی حرکاتشان را بهبود می‌بخشد

ساختن کاردستی معمولا بچه‌ها را مجبور به استفاده از هر دو دست‌شان به روش‌های مختلف می‌کند. این کار می‌تواند به مهارت‌های حرکتی و هماهنگی حرکاتشان کمک کند. به طور مثال برش با قیچی و حتی پاره کردن یک کاغذ ساده از نظر مهارتی برای بسیاری از بچه‌ها سخت است ولی آن‌ها در هنگام درست کردن کاردستی از انجامش لذت می‌برند. این تقویت مهارت می‌تواند در سایر کارهای روزمره کودکان مانند بستن کفش، لباس پوشیدن و استفاده از وسایل آشپزخانه مانند چاقوی میوه کمک کند تا با مهارت بهتری انجامشان دهند.

کاردستی به کودکان کمک می‌کند با هنر درونشان را آشکار کنند

اغلب کودکان نسبت به اتفاقاتی که در اطرافشان می‌افتد بسیار حواس جمع هستند و هر روزه خرده اطلاعات زیادی را جذب می‌کنند تا در جمع پدر و مادر و اقوام تعریف کنند و با این کار خودی نشان دهند. اما همیشه کودکانی وجود دارند که به طور طبیعی خجالتی هستند و از بیان احساساتشان در قالب کلمات فرار می‌کنند. این کودکان معمولا دنبال روش‌های جایگزین برای بیان احساسات و حتی خواسته‌هایشان هستند. کاردستی و هنرهای دستی به خوبی این فرصت را به آن‌ها می‌دهد که از این طریق حرفهایی که در دلشان دارند را بیان کنند به طور مثال ممکن است کودکی وسیله‌ای که از والدینش درخواست دارد را به شکل مقوایی بسازد تا والدینش را نسبت به خواسته‌اش به شکل غیر مستقیم آگاه کند.

ضمنا چون این کودکان کمتر صحبت و یا به اصطلاح شیرین زبانی می‌کنند تا تحسین والدین را به همراه داشته باشند، کاردستی درست کردن فرصت مناسبی‌ست تا تشویق پدر و مادرشان را داشته باشند و نیاز به تحسین‌شان را برآورده کنند.

کاردستی باعث خلاقیت و بهروری بیشتر کودکان می‌شود

تخیل در کودکان هیچ محدودیتی ندارد. آن‌ها در بسیاری از موارد آنچه را که می‌خواهند در ذهن‌شان تصور می‌کنند و از تصور چیزهای عجیب و غیرممکن نمی‌ترسند. کاردستی و هنر راه بسیار خوبی است که این تخیل نامحدود را به محصول پرباری تبدیل کند. کاردستی‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند و با ماده‌ها مختلفی ساخته می‌شوند. همین تنوع باعث می‌شود کودکان گزینه‌های مختلف را جستجو کنند و پیش خودشان فکر کنند که کار با چه ابزارهایی حالشان را بهتر می‌کند. کسی چه می‌داند شاید همین جستجوی ساده که صرفا برای سرگرمی آن‌ها قرار است انجام شود ممکن است بعدا تبدیل به حرفه و شغل موردعلاقه‌شان شود. مانند طراحی گرافیک، یا حتی معماری

کاردستی به کودکان کمک می‌کند مهارت‌های تازه پیدا کنند

بچه‌های هنگام درست کردن کاردستی به کشفیات تازه‌ای از خودشان و توانایی‌هایشان پی می‌برند. به طور مثال وقتی یک خردسال برای اولین بار مداد دستش می‌گیرد فقط به شکل تصادفی خط‌خطی می‌کند. او بعد از این متوجه می‌شود که می‌تواند خط‌خطی‌هایش را هدفمند کند و با مداد توی دستش اشکال مختلف ترسیم کند. در نهایت شروع به تقلید می‌کند و تلاش می‌کند حروف کتاب‌ها را بنویسد. در کاردستی نیز به شکل پیچیده‌تر این اتفاق می‌‌افتد وقتی کودک با کاغذ‌های رنگی دایره‌ای را می‌برد. در خیالش ممکن است دایره‌های رنگی را به شکل میوه‌های مختلف ببیند و تمایل پیدا کند چیزهای تازه‌تری را خلق کند و این زنجیره همینطور ادامه پیدا می‌کند و توانایی‌های ذهنی و دستی او به طور همزمان تقویت می‌شود.

کاردستی به کودکان تفکر انتقادی را یاد می‌دهد

هنر با امکانات و انتخاب‌های بی‌پایان همراه است. وقتی بچه‌ها می‌‌خواهند خانه رویایی‌شان را نقاشی کنند و یا به شکل ماکت بسازند ناچار باید تصمیمات مختلفی بگیرند. آیا باغچه خواهند داشت؟ در آپارتمان زندگی می‌کنند یا یک خانه؟ منظره روبروی خانه‌شان چه شکلی خواهد بود؟ آن‌وقت تلاش می‌کنند برای هر انتخاب استدلال داشته باشند. تصمیم بگیرند و بعد از تصمیم آن را ارزیابی کنند. ممکن است بعد بفهمند که از تصمیمی که گرفته‌اند راضی نیستند و با چالش کشیدن خودشان انتخاب دیگری انجام دهند تا در نهایت به ایده موردنظرشان برسند و همه این‌ها با ساختن یک کاردستی ساده توسط خودشان محقق می‌شود.

کاردستی به معاشرت کودکان کمک می کند

کاردستی به گونه ویژه‌ای معاشرت را در کودکان تقویت می‌کند. آن‌ها ممکن است در معاشرت باهم علایق و سلایق مختلفی داشته باشند اما دوست دارند کاردستی‌هایشان را به هم نشان دهند و یا درباره چیزی که با دست خودشان ساخته‌اند حرف بزنند و حتی به هم یاد بدهند و یا باهم کاردستی تازه بسازند. اگر کودک شما یک کاردستی که ساخته را به کودک دیگری نشان دهد و او از کارش تعریف کند. بین آن‌ها یکباره محبت و صمیمیت خاصی به وجود می‌آید و می‌توانند یکباره باهم صمیمی شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا